Jak odłożyć na emeryturę?

Odkładanie pieniędzy na emeryturę jest taką rzeczą, o której powinno się pomyśleć odpowiednio wcześniej, zwłaszcza wtedy, kiedy jesteśmy młodzi i kiedy mamy siłę do tego, żeby pracować. Im starsi będziemy, tym mniej siły do pracy będziemy mieli, a także i nasza przedsiębiorczość może z czasem się nieco wypalić. Oczywiście też jednocześnie będziemy o wiele bardziej doświadczeni, a co za tym idzie – przewidujący. Im starsi jesteśmy, tym lepiej rozumiemy mechanizmy rządzące światem, a to przekłada się bezpośrednio na nasze umiejętności inwestowania. Niemniej jednak, bez względu na to, w jakim jesteśmy wieku, jeśli tylko mamy już jakieś źródło dochodu, powinniśmy się starać odkładać na emeryturę tyle, ile tylko jesteśmy w stanie. Dlaczego? Powód jest prozaiczny – na starość nie będziemy musieli się przejmować tym, że nie starczy nam na leki albo że nie będziemy żyli godnie. Niestety, jeśli sami o to nie zadbamy, możemy się potem srogo rozczarować. Dlatego działać należy z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym.

Żeby nasza emerytura była taka, jaką chcielibyśmy, aby była, a więc taka, żeby starczało nam na wszystko, powinniśmy poczynić odpowiednie inwestycje. Takimi będą z całą pewnością różnego rodzaju fundusze czy też konta albo lokaty. Przede wszystkim powinniśmy jednak pomyśleć o lokacie długoterminowej. Nawet jeśli nie będziemy wpłacali na nią każdego miesiąca dużych kwot, a jedynie symboliczne, przez kilkadziesiąt lat uzbiera się na nich całkiem spora suma. Dlaczego natomiast lepiej jest decydować się na lokaty długoterminowe? Ponieważ wtedy możemy mieć pewność, że nie wypłacimy pieniędzy wcześniej. A powodów, aby to zrobić wcześniej, na pewno znajdziemy całkiem sporo. Żeby zatem nie kusić samych siebie, powinniśmy tak się zabezpieczyć, aby samodzielnie potem nie zabrać sobie przedwcześnie zaoszczędzonych pieniędzy.

Odkładanie na emeryturę powinno być systematyczne i regularne. Najlepiej to robić każdego miesiąca – mieć określoną minimalną kwotę i przynajmniej ją wpłacać. Kwotę tę dobrze ustawić jako minimalną też w banku, wtedy będziemy musieli ją wpłacić, nie wymigamy się od tego. Czasem, jeśli tylko będziemy mieli taką możliwość, będziemy mogli wpłacić więcej. Jak zatem widać, możemy odkładać na emeryturę na różne sposoby, najważniejsza jest jednak konsekwencja w działaniu i to, żeby na samym początku wybrać dobre miejsce inwestowania. Jeśli tylko nam się to uda, wówczas z całą pewnością kiedy przyjdzie do emerytury, będziemy mogli żyć spokojnie i cieszyć się jesienią naszego życia.

User login