Jakich działań firma pożyczkowa powinna unikać?

Firmy pożyczkowe rywalizują o kredytobiorców, często w wątpliwy prawnie sposób, co może skutkować kontaktem z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK akurat funkcjonuje bardzo efektywnie i wymierza kary po precyzyjnym uzasadnieniu, z którymi niezwykle trudno dyskutować. Jakich działań zatem firma pożyczkowa nie powinna podejmować, aby zachować się fair wobec klientów?

Duży błąd i zagrożenie prawne to przedstawianie działalności pożyczkowej w bardziej elastyczny sposób, nie do końca odnoszący się do faktycznie świadczonych usług. Przedsiębiorca, który udziela pożyczek musi bardzo precyzyjnie informować o tym pożyczkobiorców, inaczej naraża się na realne problemy finansowe.

Jeden z największych problemów, stosowanych często nieświadomie to promocja przez firmy pożyczkowe zadłużenia bez BIK, czy w ogóle bez analizowania wiarygodności kredytobiorcy. W praktyce nie jest to możliwe zgodnie z uwarunkowaniami ustawy o kredycie konsumenckim. Każdy pożyczkodawca ocenia w taki, czy inny sposób ryzyko obsługi klienta. Pominięcie bazy BIK, czy innych rejestrów nie jest absolutnie warunkiem udzielenia chwilówki. Klient, który usłyszy o pożyczce bez BIK może niefortunnie zaufać parabankowi i narazić się na niepotrzebną stratę czasu, dodatkowe formalności, a ostatecznie i tak nie otrzyma pieniędzy lub otrzyma, ale na znacznie gorszych warunkach niż przy samodzielnej, dokładnej analizie całego rynku.

Formularz informacyjny, nawet przy chwilówce, krótkoterminowym zobowiązaniu to absolutna podstawa umożliwiająca ocenę kosztów, a także dodatkowych warunków spłaty, z którymi zmierzy się kredytobiorca. Brak formularza informacyjnego to popularna, błędna praktyka uzależniająca pożyczkobiorcę od kontaktu z doradcą, często mocno nierzetelnego.

Dlaczego firmy pożyczkowe popełniają wskazane błędy?

Chodzi głównie o mocno inwazyjny marketing mający na celu przyciągnięcie pożyczkobiorcy z niewielką wiedzą prawną, często również ekonomiczną. Raporty UOKiK jednoznacznie mówią o nakładaniu wysokich kar finansowych za złamanie zasad prawnych udzielania chwilówek, pożyczek krótkoterminowych.

User login