Jak kupić samochód?

Jeśli brakuje nam gotówki na zakup samochodu możemy skorzystać z kredytu samochodowego zwanego też kredytem motoryzacyjnym. Za uzyskany kredyt możemy kupić zarówno samochód nowy jak i używany. Wniosek o kredyt samochodowy można złożyć nie tylko w standardowym banku, ale również w autoryzowanym salonie danej marki samochodowej. Poza tym, że salony współpracują z bankami, to również część z nich posiada własne banki, jak na przykład Fiat, czy Toyota. Daje to klientowi wiele korzyści. Główną z nich jest uzyskanie kredytu na korzystniejszych warunkach niż w tradycyjnym banku, a także możliwość negocjacji zniżki na samochód.

Jaki kredyt?

Do wyboru mamy aż trzy rodzaje kredytu samochodowego. Kredyt standardowy polega na spłacie comiesięcznych rat kapitałowo – odsetkowych w dogodnym dla kredytobiorcy, zapisanym w umowie terminie. Minimalny okres kredytowania wynosi 6 miesięcy, natomiast maksymalny okres to 10 lat. Nie jest wymagana wpłata własna. Nieco innym kredytem jest kredyt jednoratowy oferowany tylko przez banki samochodowe ściśle związane z daną marką. Przy tym kredycie wymagana jest duża wpłata własna, zazwyczaj na 50 lub 60 %. Pozostałą część kredytobiorca jest zobowiązany zapłacić po określonym terminie, na przykład po roku. Kredyt jednoratowy często nazywany jest kredytem 50/50 albo 60/40. oznacza to, że 50% kwoty za samochód kredytobiorca płaci od razu, a pozostałe 50% w późniejszym terminie. Tak samo w drugiej sytuacji: 60% kwoty płacone jest na początku a 40% nieco później. Dużą zaletą kredytu jednoratowego jest brak oprocentowania. Ostatni rodzaj kredytu to kredyt balonowy. Jego cechą charakterystyczną są początkowe niskie raty, obejmujące na przykład 80% wartości pojazdu. Ostatnia rata jest największa i stanowi pozostałe 20% kwoty kredytu.

Oprocentowanie i prowizja w kredycie samochodowym.

Zazwyczaj oprocentowanie kredytu samochodowego wynosi od 5 do 10% w skali roku. Natomiast prowizja, czyli jednorazowa opłata jaką bank pobiera za udzielenie kredytu wliczana jest w pierwszą ratę lub też rozkładana jest na wszystkie raty kapitałowo – odsetkowe. Czasami w ramach promocji banki oferują prowizję 0%, należy jednak założyć, że prowizja może wynosić od 2 do 5%.

Zdolność kredytowa kredytobiorcy.

Każdy klient udający się do banku po kredyt musi się liczyć z tym, że bank będzie chciał obliczyć jego zdolność kredytową. Chodzi o sprawdzenie czy kredytobiorca będzie w stanie spłacać raty kredytu w umówionym terminie. Banki biorą pod uwagę różne czynniki mające wpływ na zdolność kredytową. Jednak do głównych czynników należą: dochód netto, rodzaj umowy na jaką zatrudniony jest kredytobiorca, liczba osób w gospodarstwie domowym, sumę miesięcznych dochodów i zobowiązań, miesięczne wydatki, sumę posiadanych kredytów, historię w Biurze Informacji Kredytowej, a także wiek kredytobiorcy. Na podstawie powyższych danych banki sprawdzają czy mogą pożyczyć klientowi daną kwotę.

User login