Jak pomóc zadłużonemu członkowi rodziny?

Porada dotycząca udzielania pożyczki dla członka rodziny lub przyjaciela jest zawsze taka sama: nie rób tego, a jeśli tak, zrozum konsekwencje, zanim coś pójdzie nie tak. Ale co, jeśli zignorujesz radę i pożyczka nie będzie odpowiednio spłacona z powodów niezależnych?

Chociaż nie ma bazy danych, która śledzi pożyczki na zasadzie nadzoru, anegdotyczne dowody i niektóre dane sugerują, że taki stan rzeczy jest powszechny - i nie zawsze rodzice zajmują się pilnowaniem w tej kwestii dzieci. W 2010 r krajowy rynek wynajmu samochodów, odnotował 29-procentowy wzrost w ciągu ostatnich dwóch lat w liczbie rodziców, proszących swoje dzieci, aby zaopatrywali się w pożyczkę samochodową.

Więc co się dzieje, jeśli próbowałeś pomóc bliskiej osobie, która nie może nadążyć za płatnościami, czy zapłacisz za jej karty kredytowe, kredyty studenckie, samochód, a nawet dom? A może też nie możesz zapłacić, a oglądasz chwilową awarię kredytową i czujesz, że macie problem. Może sytuacja jest jeszcze gorsza, a twój członek rodziny lub przyjaciel nie dokona płatności. Co wtedy?

Oto niektóre z Twoich opcji.

Stan rzeczy.

Jaka poważna jest dana sytuacja? Zawsze możesz sprawdzić, czy pożyczkodawca będzie miał na celu uwzględnienie pokrewieństwa. Jest to zasadniczo tymczasowe odroczenie, zwykle przez miesiąc lub dwa, chociaż jeśli chodzi o pożyczki studenckie, czas może być bardziej szczodry, jak sześć do 12 miesięcy. Jeśli potrzebujesz trochę czasu, możesz być w stanie tak komuś pomóc.

Wykup kredytu, aby spłacić

Ty lub kredytobiorca może znaleźć osobę trzecią taką jak firma konsolidująca zadłużenie lub inna osoba prywatna- pożyczkodawca, która chce pójść na to ryzyko poprzez finansowanie wczesnego wykupu pierwotnej pożyczki i przejęcie cesji głównej długu.

Chodzi o to, że ta osoba trzecia spłaci dług, a kredytobiorca, czyli córka lub krewny, jest odpowiedzialny za nową pożyczkę. Szanse znalezienia pożyczkodawcy, który to zrobi, nie są duże, ale jeśli możesz to zrobić, problemy się skończą.

Ale problemy twojego członka rodziny dopiero się zaczynają. Prawie na pewno ma w tej chwili niewielkie kredyty, więc nowa pożyczka prawdopodobnie będzie miała znacznie bardziej dotkliwe oprocentowanie. Możesz nie być w stanie znieść myśli, że ta pożyczka może zrujnować życie krewnego. Ale sytuacja finansowa każdego z nas jest inna, a to może być idealnym rozwiązaniem dla ciebie, a nawet dla obu.

Refinansowanie.

Czasami może to być duży problem, ale jeśli pożyczka jest za pośrednictwem banku, z którym już współpracowałeś i istnieje jakaś historia kredytowa, jest możliwe, że bank będzie gotowy do renegocjacji warunków pożyczki. Problem polega na tym, że kredytodawcy są najbardziej chętni do refinansowania, jeśli kredytobiorca i poręczyciel mają warunki jak najbliższe doskonałego kredytu, a jeśli kredytobiorca ma kłopoty z dokonaniem płatności, prawdopodobnie już nie ma takowych.

Jednak przede wszystkim trzeba pamiętać, że nie ma sytuacji bez wyjścia.

User login