Lokata Walutowa.

Bardzo ciekawą lokatą jest lokata walutowa. Nie wiele osób jest w stanie z niej skorzystać, ale jest to bardzo ciekawy i jednocześnie skomplikowany sposób na oszczędzanie. Lokata walutowa jest jednym z terminowych depozytów, w którym środki deponowane są w obcej walucie. Utrzymanie kapitału w obcych walutach jest o wiele trudniejsze niż w przypadku lokat w walutach krajowych. Oprocentowanie lokaty walutowej jest niższe i uzależnione od kursu danej waluty. Przez wahania kursów waluty ciężko jest z góry określić jaki będzie zysk z takiej lokaty. Lokaty walutowe jak sama nazwa może nam wskazywać prowadzone są przez banki w walutach obcych i bez problemu takie lokaty możemy założyć w bankach na terenie naszego kraju. Najczęściej lokaty walutowe zakładane są w euro, w dolarach, frankach brytyjskich i w frankach szwajcarskich. Spróbujmy nieco dokładniej przyjrzeć się zasadom działania lokat walutowych.

Oprocentowanie lokaty walutowej.

Oprocentowanie lokat walutowych jest znacznie niższe niż oprocentowanie lokat w złotówkach. Przykładem jest lokata roczna w Euro w jednym banku. Decydując sie na lokatę w Euro otrzymamy oprocentowanie 0,2%, a jeśli zdecydujemy się na lokatę standardową w złotówkach bank zaoferuje nam o wiele wyższe oprocentowanie, aż 1,4% w skali roku. Niższe oprocentowanie lokat walutowych związane jest z tym, że niższe są stopy procentowe w zagranicznych bankach centralnych niż w krajowych. W Polsce obecna stopa referencyjna jest równa 1,5%, a w USA wynosi ona zaledwie 1%. Co ciekawsze w strefie euro stopa referencyjna wynosi zero procent. Właśnie przez nią lokaty walutowe mają niższe oprocentowania.

Czy lokata walutowa jest opłacalna.

Z lokatami walutowymi wiąże się tak zwane ryzyko walutowe. Oznacza to, że można sporo zyskać na takiej lokacie, ale można też na niej stracić. Wszystko zależy od kursu waluty w jakiej założyliśmy lokatę. Ryzyko jest tym większe, gdyż nie jesteśmy w stanie określić z góry ile na takiej lokacie stracimy. Są to jedynie spekulacje, które nie zawsze są jednoznaczne z rzeczywistością. Z drugiej strony lokata walutowa niesie ryzyko, ale można dzięki niej sporo zyskać, jeżeli wszystko będzie na naszą korzyść. Jeżeli po zakończeniu lokaty kurs waluty będzie wyższy bank zwróci nam o wiele więcej pieniędzy niż na ta lokatę włożyliśmy. Może warto czasami zaryzykować?

Koszta związane z przewalutowaniem.

Jednym z kosztów jakie wiążą się z lokatami walutowymi jest koszt związany z przewalutowaniem. Zakładając lokatę w złotówkach trzeba zapłacić za zamienienie złotówek na obcą walutę. Od lokat walutowych tak jak od każdej lokaty trzeba zapłacić podatek Belki. Oznacza to, ze od zysku z lokaty musimy uiścić podatek w wysokości 19%. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że skoro lokata walutowa jest tak ryzykowna ma ona same wady. Jest jednak inaczej. W wielu sytuacjach założenie lokaty w obcej walucie jest warte przeanalizowania gdyż może być to dla nas bardzo korzystne posunięcie. Jeżeli boimy sie ryzyka walutowego warto spróbować go zrównoważyć poprzez założenie lokaty walutowej. W sytuacji, kiedy złoty będzie słabszy względem obcej waluty w jakiej mamy kredyt rata kredytu będzie wyższa. W takim przypadku lokata walutowa zrównoważy nam stratę wynikającą ze zmiany kursu waluty i nie narazimy sie tym samym na gwałtowne powiększenie wartości naszego kredytu. Takie posunięcie pozwoli nam zmniejszyć ryzyko i tym samym łatwiej nam będzie spłacić kredyt. Warto się zastanowić nad tego typu rozwiązaniami. Jeśli można zmniejszyć ryzyko walutowe to warto to zrobić.

User login