Dla kogo odpowiednim środkiem na oszczędzanie jest lokata bankowa

Lokata bankowa to zdaniem wielu osób idealna dla ich propozycja na oszczędzanie.

Lokata bankowa jest idealną propozycją dla tych, którzy mają nadmiar gotówki i wiedzą, że te pieniądze nie będą im potrzebne w najbliższym czasie. Lokata polega na tym, że wpłaca się jakąś sumę pieniędzy i ta suma przez jakiś określony czas powiększa się w wyniku oprocentowania. Im większą kwotę wpłaci się na konto, tym większe będą zyski po zamknięciu lokaty. Obecnie niemalże każdy bank oferuje swoim klientom lokaty, dzięki czemu każdy ma możliwość dobrania sobie tej najodpowiedniejszej. Banki oferują swoim klientom różne warunki, dlatego klienci muszą prześledzić sobie dokładnie oferty poszczególnych banków, aby można było podjąć właściwą decyzję. Wysokość oprocentowania jest pierwszą i najważniejszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę przy założeniu lokaty.

Oprocentowanie lokaty powinno wynosić, co najmniej 5 % rocznie, aby spełniała ona swoją podstawową funkcję, czyli ochrony pieniędzy przed utratą wartości wraz z upływem czasu. Nie można jednak zapominać o podatku, który z pewnością pochłonie blisko jedną piątą odsetek. Ten podatek jest naliczany i odprowadzany przez bank, dzięki czemu klienci banku nie muszą się tym przejmować przy wypełnianiu corocznych zeznań podatkowych. Niezwykle istotna jest też długość trwania lokaty. Na lokacie półrocznej zarabia się nawet dwa razy mniej niż na identycznie oprocentowanym depozycie trwającym dwanaście miesięcy. Jeśli ktoś nie ma głowy do częstego zakładania lokat lepiej, aby wybrał lokatę długoterminową, bowiem jeśli założy lokatę na krótszy okres i nie otworzy po jej zakończeniu kolejnej, to nie będzie dalej zarabiał, a jego oszczędności wrócą na zazwyczaj nisko oprocentowane konto osobiste.

Jeśli ktoś ma głowę i możliwości do aktywnego obracania swoimi oszczędnościami i chce polować na promocyjne oprocentowania depozytów, to z pewnością powinien zastanowić się nad założeniem lokaty na krótszy okres. Długość lokaty ma też duże znaczenie w tym sensie, że zrywając ją najczęściej traci się wszystkie odsetki lub ich większość. Z tego względu krótsze lokaty oznaczają częstszy dostęp do swoich oszczędności bez utraty odsetek. Każdy powinien pamiętać o tym, że można założyć lokatę w dowolnym banku, zazwyczaj bez konieczności zakładania w nim rachunku. Konto można mieć w jednym banku, a lokatę w innym. Bardzo duże znaczenie ma również rodzaj lokaty. Najpopularniejsze są standardowe lokaty ze stałym oprocentowaniem, które oparte są na bardzo prostej zasadzie, że już przed otwarciem depozytu wiadomo, ile odsetek i jaką kwotę otrzyma się po zakończeniu lokaty. Dla klientów dostępne są też lokaty ze zmiennym oprocentowaniem. W przypadku tych lokat bank może zmieniać oprocentowanie na przykład na skutek wzrostu stóp procentowych. Te zmiany bazują na wartości stopy rynkowej WIBOR albo WIBID i to zmienia się, co kwartał. Banki oferują też swoim klientom lokaty progresywne, czyli takie, których oprocentowanie wzrasta w każdym miesiącu.

User login