Lokata skrojona na miarę potrzeb

Lokata bankowa to rozwiązanie inwestycyjne bardzo atrakcyjne dla wielu osób. Po pierwsze jest to rozwiązanie charakteryzujące się małym ryzykiem i umiarkowanymi zyskami, a po drugie nie trzeba szczegółowo znać się na inwestowaniu, gdyż tą kwestię pozostawia się po prostu bankowcom, którzy są w tej dziedzinie specjalistami i dobrze orientują się w aktualnej sytuacji na rynkach finansowych. Jednak zanim wpłacimy pieniądze na lokatę i będziemy czekać na zysk to musimy wybrać odpowiednią lokatę, czyli dostosowaną do naszych potrzeb. Oczywiście jaknajwyższy zysk będzie atrakcyjny dla każdego, ale już choćby czas trwania lokaty, który będzie najbardziej odpowiedni to już kwestia indywidualnych potrzeb. Jeżeli Ty też zadajesz sobie takie pytanie: Lokata czy obligacje? - Inwestowaniena5 pomoże Ci odpowiedzieć na te pytanie i wybrać najlepszą opcję.

Co trzeba wziąć pod uwagę?

Choć jak najwyższe oprocentowanie to coś, an czym zależy chyba każdemu, to już różnie może być z rodzajem tego oprocentowanie, a konkretnie z tym, czy jest to oprocentowanie stałe, czy zmienne. Oprocentowanie zmienne jest uzależnione od zmian stóp procentowych, więc jeżeli Rada Polityki Pieniężnej je podniesie, to bank podwyższy oprocentowanie lokaty i zyski będą większe. Jeżeli jednak stopy pójdą w dół, to również oprocentowanie lokat będzie niższe, a tym samym mniejszy będzie zysk. Takie rozwiązanie będzie dobre dla osób, które są gotowe na pewne ryzyko w celu możliwości otrzymania większego zysku. Z kolei dla tych osób, które nie chcą ryzykować dla większego zysku, ale chcą mieć pewność, że na po upływie terminu zapadalności lokaty zostanie im wypłacona określona kwota, idealnym rozwiązaniem będzie lokata o stałym oprocentowaniu, niezmiennym przez cały czas trwania lokaty, niezależnie od tego, czy zmianom ulegała wysokość stóp procentowych.
Trzeba również rozważyć to, czy bardziej opłacalna będzie lokata krótko, czy długoterminowa. Długoterminowa lokata generalnie oznacza większy zysk, ale nie oznacza to koniecznie jej opłacalności. Kluczowe znaczenie mieć tu będzie to, na jak długi okres nasze środki będą „wolne”, czyli inaczej mówiąc jak długo nie będą nam potrzebne na bieżące wydatki. Jeżeli jesteśmy pewni, że nie będziemy potrzebować środków przez długi czas, czyli rok i więcej, to warto zdecydować się na lokatę długoterminową, gdzie pieniądze będą wyżej oprocentowane i dłużej będą dla nas pracowały. Można też zdecydować się na lokatę odnawialną, czyli taką, gdzie wypracowane do tej pory środki będą mogły pracować dla nas przez kolejny okres. Jest to typ lokaty, który może się idealnie sprawdzić w przypadku chęci bezpiecznego oszczędzania na dalekosiężne w czasie cele, takie jak na przykład odkładanie pieniędzy dla dziecka kiedy będzie chciało się usamodzielnić, czy też na własną emeryturę albo wymarzoną podróż. W przeciwnym wypadku zakładanie lokaty długoterminowej nie ma sensu, gdyż wybranie środków przed upływem terminu końca lokaty zakończy się utratą wypracowanych. Wtedy warto skorzystać dobrze oprocentowanej lokaty krótkoterminowej, na przykład półrocznej z częstą, na przykład miesięczną kapitalizacją odsetek. Alternatywnym rozwiązaniem może ewentualnie być konto oszczędnościowe z którego środki może zna wybrać w każdym momencie. Jeżeli posiadamy niewielką ilość środków warto rozglądać się za lokatą o jak najmniejszym wkładzie minimalnym, oferującą jednak atrakcyjny zysk.

Pomoc przy wyborze lokaty

Jak więc widać wybór odpowiedniej lokaty może mieć kluczowe znaczenie dla jej jak największej opłacalności i celów, które zamierzmy za jej pomocą osiągnąć. W takiej mnogości ofert, nawet w ramach jednego banku ciężko się jednak połapać. Warto więc korzystać ze stron poświęconych lokatom, czy innym, produktom bankowym, gdzie często znajdują się aktualne zestawienia poszczególnych ofert uwzględniające różne kryteria. Można tez udać się do konsultanta w sowim banku, który z pewnością również pomoże wybrać optymalne i dostosowane do indywidualnych potrzeb rozwiązanie.

User login